PFAQuatic – HU RIZONT - Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet
PFAQuatic – HU RIZONT
Menü megjelenítése
PFAQuatic – HU RIZONT
Utolsó frissítés: 2025 január 07.
Projekt címe:
PFAQuatic - Egyes PFA vegyületek környezeti hatásainak vizsgálata a felszíni vizekben, az akvakultúrákban és a kapcsolódó mezőgazdasági termékekben
A projekt azonosító száma:
2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00100
Kedvezményezett neve:
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Alvállalkozó partnerek:
- Birmingham-i Egyetem, Rák- és Genomikai Tudományok Intézete, Birmingham, Egyesült Királyság; (University of Birmingham, Department of Cancer and Genomic Sciences, United Kingdom)
- Helmholtz Intézet (UFZ) Ökotoxikológiai Osztálya, Lipcse, Németország; (Helmholtz Centre for Environmental Research, Department of Ecotoxicology; Leipzig, Germany)
- Pécsi Tudományegyetem, Klinikai Központ, Laboratóriumi Medicina Intézete, Pécs, Magyarország
A projekt címe angolul:
PFAQuatic - Investigating environmental impacts of selected PFAS in surface waters, the aquaculture industry, and waterborne agricultural products
Fejlesztés tárgya, célja:
Környezetvédelemmel kapcsolatos alkalmazott kutatás és fejlesztés projekt; fő célja, hogy a perzisztens per- és polifluor-alkil szennyezők, az ún. PFA-k csoportjába tartozó vegyi anyagok felszíni vizekben, valamint az akvakultúra ágazatban és az ott megtermelt mezőgazdasági termékekben (elsősorban halakban) való megjelenését kövesse nyomon és vizsgálja azok hatását.
A szerződött támogatási összeg:
367 162 582 Ft
A támogatás mértéke:
100%
A projekt kezdete:
2025. 01. 01.
A projekt befejezési dátuma:
2027.12.31.
A projekt tartalmának bemutatása:
A rendkívül perzisztens per- és polifluor-alkil szennyezők (PFAS), más néven örök vegyi anyagokat, különféle alkalmazásokban használják, annak ellenére, hogy környezeti hatásaik alig ismertek. Elsősorban víz taszító tulajdonságuk jelent technológiai előnyt, ezért például vízhatlan ruházat, tűzoltó anyagok, műanyag adalékok, növényvédő szerek gyártásánál alkalmazzák őket. Európában a PFA-anyagok előfordulásának korlátozását elsősorban az ivóvíz újonnan meghatározott határértékei (5/2023 Korm. rendelet) szabályozzák. Várható, hogy a változó új jogszabályok előírásai nyomán az elkövetkező évektől számos területen lesz szükség a PFA-anyagok mérésére változó mátrixokból minden EU-országban és Magyarországon is.
Jelenleg hiányoznak ismereteink a horgásztavak és intenzív halastavak PFA-kitettségéről. A tavakból származó haltermék nyomon követéséhez a vízminták mellett a halszövetek PFA-tartalmát is mérni szükséges, ezért a pályázatban saját rendszereinkre alapozva kidolgozunk egy módszert a halszövetekben (húsban és szervekben) végzett PFA-elemzésekre, ugyanis a haltermékek a feldolgozás során, vagy akár csomagoláson keresztül is szennyeződhetnek.
Az analitikai kapacitást kihasználva tervezzük még néhány kiválasztott PFA-vegyület mélyebb toxikológiai vizsgálatát a legmodernebb módszerek (pl. automatizált fenotipizálás és egysejt toxikológia) és nemzetközi szakértők segítségével. Külföldi partnerek a Birminghami Egyetem, Rák- és Genomikai Tudományok Intézete (University of Birmingham, Department of Cancer and Genomic Sciences), illetve a Helmholtz Intézet (UFZ) Ökotoxikológiai Osztálya (Helmholtz Centre for Environmental Research, Department of Ecotoxicology). Szintén a projektünk célja egy olyan innovatív módszer laboratóriumi méretű tesztelése is, amely a toxikus hatások enyhítésére érzékenyített ciklodextrin származékokat használja fel a PFAS-szennyezés csökkentésére. E feladat kapcsán a projekt további hazai partnere a Pécsi Tudományegyetem, Klinikai Központ, Laboratóriumi Medicina Intézete.
A pályázatból származó eredményeinkkel, illetve a saját fejlesztésű analitikai módszer segítségével célunk hozzájárulni a PFA szennyezőkkel kapcsolatos szélesebb körű ismeretek bővítéséhez és terjesztéshez az e témában kutatókkal, az ipar- és a mezőgazdaság területén érdekeltekkel és a döntéshozókkal egyaránt.
A projekt 36 hónap futamidejű, 2025. január 1-én indul és 2027. december 31-el zárul majd.