Hír - Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet
Hírek
Tartalom listázó
Created on: 18. October 2024
Csatlakozz hozzánk, hogy megmenthessük a tokhalakat a Duna mentén!
A tokhalak több, mint 200 millió éve élnek a Földön. Ők a világ legveszélyeztetettebb állatcsaládja. Mindössze 200 év alatt az emberek a kihalás szélére sodorták őket. Ez a mi társadalmi felelősségünk, hogy megőrizzük ezt a lenyűgöző fajt a jövő nemzedékek számára.
Miteszi a tokhalakat olyan különlegessé?
A tokhalakat gyakran nevezik „élő fosszíliáknak", mert már 200 millió éve úszkálnak a folyóinkban és óceánjainkban. Már akkor léteztek, mikor még dinoszauruszok éltek a Földön.
Az összes tokfaj hosszú életű, és arról ismertek, hogy hosszú távokat tesznek meg vándorlás közben. A nagyobb fajok, mint például a viza, akár több mint 2500km- is megtehetnek az ívóhelyük eléréséhez, és akár 200 évig is élhetnek. A tokhalak bonyolult élőhelyi igényeik miatt fontos mutatói a folyóink és óceánjaink ökológiai állapotának. Világszerte valamennyi tokfaj veszélyeztetett. Két faj már kihalt a Duna mentén, míg négy faj veszélyeztetett. Ennek fő oka az élőhelyvesztés, a vándorutak akadályokkal való elzárása, valamint a Dunában és a Fekete-tengerben történő orvhalászat és halászatból származó mellékfogások. A fennmaradt halpopuláció csak lassan tud helyreállni az egyedek késői ivarérése miatt.