Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2024 január 09.

Folytatódik a török-magyar kutatási együttműködés az akvakultúra területén

A MATE-AKI 2023. november 14-21. között török delegációt látott vendégül egy jelenleg is futó, Török-Magyar TÉT bilaterális projekt keretein belül, melynek címe: Új és továbbfejlesztett halszaporítási módszerek gyakorlati alkalmazása a haltermelés fejlesztése érdekében, 2020-1.2.4-TÉT-IPARI-2021-00011.

A K+F pályázat résztvevői hazai oldalról a MATE-AKI, a V-95 Kft - az ország egyik vezető haltenyésztő és halfeldolgozó vállalata, török oldalról pedig az Akdeniz University, Aksaray University, az Isparta University, a Mediterranean Fisheries Research, Production and Training Institute, továbbá az éves szinten 75 000 tonna halat előállító, ezáltal a Földközi-tengeri térség vezető haltermelő vállalata, a Kılıç Holding. (Viszonyítási alapként elmondható, hogy Magyarország tógazdasági és intenzív termelése összesen évi ~27 000 tonna.)

A látogatás során a vendégkutatók betekintést nyertek az Szent István Campuson és a Kaposvári Campuson folyó akvakultúra kutatási munkába. Eszmecserét folytattak a pályázat alapját képző - a MATE kutatói által kifejlesztett - újszerű halszaporítási módszer tengeri akvakultúrában történő alkalmazásának lehetőségeiről, valamint közreműködtek a projekthez kapcsolódó kísérleti munkában, mely a kaposvári hallaboratóriumban zajlott.

A látogatást a V-95 Kft. telephelyén workshoppal zárult, ahol a V-95 Kft és török vendégek előadásai hangzottak el. A résztvevők megbeszélést folytattak a török magyar szakmai együttműködések folytatásáról a haltenyésztés és halfeldolgozás területén.

Prof. Dr. Urbányi Béla előadása a török vendégeknek (MATE-AKI, Gödöllő).

Dr. Türker Bodur előadása a projekt török részének előrehaladásáról (V-95 Kft, Nagyatád).

A hazai eseményeket megelőzte Prof. Dr. Müller Tamás szakmai látogatása Törökországban, ahol a projekt magyar részének előrehaladásáról számolt be, az új halszaporítási módszerről elméleti és gyakorlati tapasztalatokat osztott meg, valamint előadásokat tartott a Mediterranean Fisheries Research, Production and Training Institute, édesvízi (Antalya) és tengervízi központjában (Demre).

A tervek szerint a kutatási együttműködés 2024 februárjában Törökországban folytatódik, ahol az idei kísérlet eredményeit is felhasználva, a tengeri süllő (Dicentrarchus labrax) keltetőházi indukált szaporításának továbbfejlesztésére fókuszálnak a projekt résztvevői.

Projektrésztvevők a workshop-on: első sor: Szilágyi Gábor (V-95 Kft), Prof. Dr. Hüseyin Sevgili (Isparta University), Dr. Burak Evren Inanan (Aksaray University), Dr. Meryem Cansu Yeşiltaş (Mediterranean Fisheries Research, Production and Training Institute), Dr. Filiz Akköse (Kılıç Aquaculture Co.), Dr. Türker Bodur (Akdeniz University), Prof. Dr. Urbányi Béla (MATE), Dr. Murat Yeşiltaş (Mediterranean Fisheries Research, Production and Training Institute). Hátsó sor: Dr. Varju-Katona Milán (Bajcshal Kft), Prof. Dr. Müller Tamás (MATE), Láng Zete (V-95 Kft).